ДРУЖБА ДРОНУ І ТРИХОГРАМИ

Трихограма — ентомофаг

Трихограма — ентомофаг, що належить до ряду перетинчастокрилих і паразитує на яйцях 215 видів комах, відкладаючи у них свої. Личинки живляться вмістом яйця господаря, яке до мо­менту заляльковування паразита набуває харак­терного темного кольору з буруватим або синім відтінком. Особини народжуються статевозріли­ми і тому після вильоту із яєць готові до паруван­ня та заселення потомством нових яєць. Розселя­ється трихограма в радіусі ЗО м, однак за допомо­гою вітру може поширитися і на більшу відстань. Самка відкладає 50, максимум 80 яєць, із них значну частину — в першу добу життя. Імаго живляться нектаром і завдяки цьому можуть про­жити до 15 днів, коли без живлення — лише 2 — 4 дні. Розвитку й розмноженню цієї маленької ко­махи сприяє температура в межах від 18 до 30°С і відносна вологість повітря від 60 до 95%, найбільш активна вона вранці між 7-ою та 11-ою годинами. За сезон може розвиватися від 8 до 12 поколінь трихограми.

Постійного господаря у неї немає, втім, деякі її види розвиваються на одних господарях краще, ніж на інших. Вигідні переваги трихограми як біологічного агенту боротьби зі шкідниками — це простота лабораторного розведення, швидкий розвиток і вигідне співвідношення особин обох статей, що забезпечує високі темпи розмножен­ня за її випусків. Як метод захисту трихограма ефективна проти кукурудзяного, лучного й стеб­лового метеликів, бавовникової совки, підгриза­ючих і листогризучих совок, вогнівок, молей, листокруток, плодожерок, американського мете­лика та інших шкідників, що роблять кладку яєць. Оскільки ці види ведуть прихований спосіб ЖИТ­ІЯ,використання інсектицидів може бути еконо­мічно необґрунтованим і при цьому завдати уда­ру по корисній ентомофауні на полі. До того ж не всі інсектициди мають оовіцидну активність, тож навіть якщо знищити імаго, доведеться провести ще мінімум одну обробку для знищення новона­родженого покоління. Однак розпорошувати трихограму в промислових масштабах можна за допомогою малої авіації, а це дуже складно й до­рого, бо перш за все потрібні кваліфіковані піло­ти, які можуть вилетіти у будь-який момент, коли це потрібно. А от дрони — простий, дешевий і зручний у користуванні засіб, якому не потрібно ні пальне, ні злітні смуги, який із легкістю оминає перешкоди та може працювати навіть уночі при мінімумі людського контролю.

Практичний кейс використання трихограми

В Україні такі сервіси можуть надавати декіль­ка компаній, серед них SmartFarmig, ТОВ «Агро Систем Груп» та Agrodrone. Своїм досвідом із внесення трихограми дронами поділилася компа­нія Agrodrone, що на Одещині, яка успішно про­тягом 4-х років надає фермерським господар­ствам послуги із внесення трихограми. За слова­ми Михайла Горловського, керівника відділу продажів, цього року вони вже обробили понад 10 000 га. В основному це посіви кукурудзи й со­няшнику. Обробку здійснюють видом трихогра­ма звичайна (Trichogramma evanescence), яку за­мовляють у лабораторіях ТОВ «БІОЗАР» таТОВ «Агро Систем Груп».

«Зазвичай ми проводимо обробки своєю трихограмою, однак можемо ви­користовувати і матеріал замовника, — коментує фахівець. — Перед обробкою дуже важливо ви­значити співвідношення паразит-шкідник, тому ми надаємо послуги кваліфікованого агронома, який на місці оцінює ситуацію. Норма внесення трихограми залежить від видового складу шкідни­ків та їх заселення на полі, в середньому це 100 — 150 тис. особин/га».

Під особиною розуміється за­ражене паразитом яйце зернової молі. На 2 —3-й день після обробки яйцеїд відроджується з нього і може заселяти нові яйця, інколи готується су­міш із додаванням трихограми, що з’являється на 7 — 9-й день. Випуск слід проводити в теплу пого­ду, краще в ранкові (7 — 11) та передвечірні годи­ни (17 — 20).

«Ми не калібруємо своє обладнання наповню­вачами, оскільки за допомогою електроніки воно точно налаштоване й готове до роботи будь-коли», — запевняє пап Михайло. Трихограмниця кріпиться на простір між рамами дрону. Вся кон­струкція легкознімна та модульна. За допомогою спеціальної GPS-програми, розробленої безпосе­редньо для компанії Agrodrone, будують марш­рут, виходячи з площі та особливостей рельєфу поля, аби підібрати оптимальні інтервали для здійснення випуску. Зазвичай це кожні 25 — 30 м по маршруту з шириною між проходами 50 м. Розпорошують трихограму на висоті 15 м за швидкості до 50 км/год. Дрон витримує вітер до 10 м/с. Для підвищення безпеки й контролю під час внесення відбувається пряма відеотрансляція роботи агрегату. За один політ дрон може обро­бити до 50 га, за день — до 1000 га. Заряду акуму­лятора вистачає на 10 км.

Вносячи трихограму в два (початковий та активний період яйцекладки) або три (через 1-2 після другого) хронологічні етапи, які відповідають термінам відкладення яєць шкідниками. При цьому ефективність трихограми може варіювати від 40-50 до 80%, тобто як мінімум завдяки цьому заходу кількість шкідників стане меншою за економічний поріг шкідочинності. Величезна перевага в тому, що цей спосіб абсолютно безпечний та екологічний і придатний для органічного землеробства. 

Вартість одноразової обробки 1 га разом із залученням фахівців та з придбанням матеріалу становить 100 – 120 грн. Це однозначно дешевше, ніж використання більшості інсектицидів, ринкова вартість яких сьогодні досягає 7 – 15 $/га, без врахування вартості пального та ін.

Отримати консультацію та скористатися послугами по виселенню трихограми Ви зможете у нас на сайті https://agroconsulter.com.ua/trichogram/

Досвід використання трихограми

Петро Числаджи,

головний агроном ФГ «Оазис», м. Арциз, Одеська обл.:

Цього року трихограму вносили на посівах соняшнику площею 1250 га і дуже задоволені результатом, оскільки своєчасна якісна діагностика підвищила ефект від застосування. Завдяки цьому досягли 95% контролю всіх видів совки та 75% ефективності проти попелиць Використання трихограми для нас утричі дешевше, ніж інсектицидний захист. До того ж таким чином ми зменшуємо пестицидне навантаження на навколишнє середовище, що для нас є дуже важливим. Користуємось трихограмою вже 4-й рік. із компанією Адгосігопе працюємо 2-й сезон і плануємо співпрацювати в майбутньому.

Тарас Фалько,

Директор АК “Слобожанський”, м. Чугуїв, Харківська обл.:

Внесли трихограму на посівах кукурудзи площею 1000 га за одну добу, використовуючи дрони. Внесення проводили разово дозою 100 тис одиниць на 1 га. Ентомофаги спрацювали добре – пошкодженя рослин кукурудзи совкою та личинками кукурудзяного метелика протягом вегетації не відмічали. Хоча на сусідніх полях, де не вносили трихограму, пошкодження були. В наступному році будемо збільшувати площу обробки оскільки це вигідно, результативно та швидко.

Олена Нінуа — Agroexpert (Україна)